کولیک ( قولنج ) چیست ؟

کولیک ( قولنج ) چیست ؟
قولنج زمانی است که کودک زیاد گریه می کند اما دلیل واضحی برای گریه او وجود ندارد. این یک مشکل رایج است که باید در حدود ۳ یا ۴ ماهگی بهبود یابد. اما اگر زیاد نگران هستید به پزشک مراجعه کنید .

همه نوزادان گریه می کنند، اما اگر کودک شما بیش از ۳ ساعت در روز و ۳ روز در هفته حداقل به مدت ۱ هفته گریه کند اما در غیر این صورت سالم باشد، ممکن است کولیک داشته باشد.

کولیک ( قولنج ) چیست ؟

کولیک ( قولنج ) چیست ؟

 • آرام کردن کودک بسیار سخت است
 • دست خورد را به حالت مشت نگه میدارند
 • صورت نوزاد قرمز میشود
 • جمع شدی زانو به سمت شکم و ایجاد قوس در کمر
 • صدای شکم ( قار و قور )

کولیک ( قولنج ) چیست ؟

قولنج یک مشکل رایج در اکثر نوزادان است که می تواند در چند هفته اولیه پس از تولد آنها ایجاد شود. کودک تمایل دارد برای مدت طولانی گریه کند. احتمالاً به دلیل تجمع بیش از حد گاز و به دنبال آن درد در معده او. این به این دلیل اتفاق می افتد که سیستم گوارش نوزاد چند ماه طول می کشد تا به طور کامل کار کند. با تقویت سیستم گوارش، وضعیت بهبود می یابد و در عرض پنج تا شش ماه، قولنج کودک شما باید بهبود می یابد.کولیک ( قولنج ) چیست . با ما در اسپرینگ همراه باشید :

نوزادان تازه متولد شده مکانیزم داخلی برای تنظیم منظره ها و صداها در اطراف خود دارند که به آنها اجازه می دهد بدون آنکه محیط مزاحم آنها شود، بخوابند و غذا بخورند. با این حال در پایان ماه اول تولد، این مکانیسم از بین می رود و باعث می شود نوزادان نسبت به محرک های اطرافشان حساس تر شوند.

کولیک ( قولنج ) چیست ؟

کودک با احساسات جدید زیادی روبرو می شوند و در نتیجه نسبت به محیط اطراف خود حساس تر می شوند. برای از بین بردن این استرس، آنها گریه می کنند ( و این گریه تکرار می‌شود). بر اساس این تئوری، کولیک شبانه نوزاد زمانی از بین می رود که نوزاد یاد بگیرد چگونه برخی از محرک های محیطی را فیلتر کند و با این کار، از بار احساسی اضافی خود، بکاهد.

نکات کلیدی در مورد کولیک ( قولنج ) :

 • سعی کنید در چند ماه اول هر دو ساعت یکبار به کودک شیر بدهید. منتظر نمانید تا کودک برای ابراز گرسنگی گریه کند. اگر کودک بیش از حد گرسنه شود، این احتمال وجود دارد که هوا را همراه با مقادیر زیادی شیر ببلعد و باعث درد شکم شود.
 • در حین شیر دادن به کودک، سعی کنید کودک را مستقیماً روی پاهای خود نگه دارید، به طوری که شیر به آرامی در معده او جاری شود، در غیر این صورت احتمالاً مقداری هوا همراه با غذا به دام می افتد.
 • مطمئن شوید که در فواصل منظم در حین شیر دادن او را وادار به آروغ ، که این امر به خارج شدن حباب های هوا از شکم او کمک می کند.
 • اگر به کودک خود شیر می دهید، سعی کنید از مصرف پروتئین سنگین شیر (مانند شیر گاو) یا سایر محصولات لبنی خودداری کنید، زیرا این غذاها می توانند بر سیستم گوارشی ظریف کودک شما فشار وارد کرده و باعث ناراحتی شوند.
 • هنگامی که شروع به تغذیه با بطری کردید، اطمینان حاصل کنید که نوک درپوش خیلی کوچک یا خیلی بزرگ نیست و اجازه می دهد مایع به طور یکنواخت و روان جریان یابد.
 • کودک را روی شکم روی زانوهای خود بخوابانید و به آرامی پشت او را بمالید تا گازمعده او دفع شود.
 • نوزادان احساس حرکات ملایم را دوست دارند. بنابراین، او را بلند کنید و در حالی که آرام آواز می خوانید به آرامی او را تکان دهید یا برای پیاده روی کوتاهی بیرون ببرید. این مراحل می تواند به آرام کردن کودک و حتی خواباندن او کمک کند.

در این مقاله کولیک ( قولنج ) چیست ؟ را مطالعه کردید . در اکثر موارد جهت رفع مشکل میتوانید به پزشک خود مراجعه کنید .

منبع : NHS

, ,
اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

  دسته‌ها