چرا نوزاد شما به ویتامین K نیاز دارد ؟

کمبود ویتامین کا در نوزادان

تزریق ویتامین K ( تحت نظارت پزشک ) بلافاصله پس از تولد، می تواند نوزاد شما را از عوارض تهدید کننده محافظت کند. در مورد فواید، عوارض جانبی و موارد دیگر با اسپرینگ همراه باشید .

چرا نوزاد شما به ویتامین K نیاز دارد ؟

پس از اینکه نوزاد تازه متولد شده به دنیا آمد، باید تصمیم بگیرید که آیا تزریق ویتامین K را انجام دهید یا خیر. ممکن است پس از زایمان درست فکر کردن سخت باشد، چه رسد به اینکه تصمیمات بزرگی در مورد سلامت کودک خود بگیرید! بنابراین خواندن این مطلب مهم قبل از رفتن به بیمارستان هوشمندانه است.

دکتر ربکا دایموند می‌گوید: «از هر ۱۰۰ نوزادی که در بدو تولد تزریق ویتامین K نمی‌کنند، دو نفر ممکن است دچار خونریزی ناشی از کمبود ویتامین K شوند (که به عنوان VKDB شناخته می‌شود) و از هر پنج نوزاد مبتلا به VKDB یک نفر می‌میرد.

علاوه بر این، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) می گوید که “نوزادانی که واکسن ویتامین K دریافت نمی کنند، ۸۱ برابر بیشتر از کسانی که واکسن دریافت می کنند، در معرض خونریزی شدید هستند.”

این مقاله از اسپرینگ را مرور کنید تا در مورد تزریق ویتامین K برای نوزادان، از جمله اینکه چه زمانی آن را دریافت می کنند، چرا به آن نیاز دارند و در صورت انصراف از آن چه اتفاقی می افتد، بیاموزید .

ویتامین K چیست ؟

ویتامین K توسط باکتری های روده تولید می شود و برای لخته شدن و توقف خونریزی های جدی ضروری است. دکتر دایموند می گوید: «نوزادان – حتی نوزادان کامل و سالم – کبدی دارند که ویتامین K کافی تولید نمی کند. بزرگسالان می توانند ویتامین K مورد نیاز خود را با خوردن یک رژیم غذایی سالم که شامل سبزیجات است، دریافت کنند. اما طبق گفته دکتر دایموند، نوزادان در بدو تولد ذخایر کمی از ویتامین K دارند، به همین دلیل است که بلافاصله پس از تولد به یک تزریق ویتامین K نیاز دارند.

چرا نوزاد شما به ویتامین K نیاز دارد ؟

مطالعه ای که در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد به همین نتیجه رسید. محققان می‌گویند: «ما هیچ ارتباطی بین قرار گرفتن در معرض ویتامین K و افزایش خطر ابتلا به سرطان دوران کودکی یا همه سرطان‌های دوران کودکی با هم پیدا نکردیم، اگرچه افزایش کمی خطر را نمی‌توان رد کرد». “مگر اینکه شواهد دیگری که از ارتباط بین ویتامین K و سرطان حمایت می کند ظاهر شود، هیچ دلیلی برای کنار گذاشتن تجویز معمول ویتامین K در نوزادان وجود ندارد.”

چرا نوزاد شما به ویتامین K نیاز دارد ؟

دکتر لویال می گوید تزریق ویتامین K در نوزادان بسیار بی خطر است. در ۱۰ سالی که در بیمارستان اطفال خدمت می‌کنم، هرگز واکنش نامطلوبی به تزریق ندیده‌ام.»

CDC می گوید عوارض جانبی مانند هر تزریق دیگری است و شامل درد، کبودی یا تورم در محل تزریق است. واکنش های آلرژیک بسیار نادر است (تاکنون تنها یک مورد گزارش شده است).

بیشتر واکسن های دوران کودکی در معرض افسانه ها و توطئه ها هستند و تزریق ویتامین K برای نوزادان نیز از این قاعده مستثنی نیست. در سال ۱۹۹۰، یک مطالعه کوچک ارتباط احتمالی بین تزریق ویتامین K و بروز لوسمی در دوران کودکی را گزارش کرد. دکتر لویال می‌گوید: مطمئن باشید که این مطالعه چندین بار رد شده است و می‌گوید: هیچ ارتباطی بین تزریق ویتامین K و سرطان خون وجود ندارد.

, ,
اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

    دسته‌ها