رژیم سالم غذایی در دوران بارداری

رژیم سالم غذایی در دوران بارداری

رژیم سالم غذایی در دوران بارداری : یک رژیم غذایی سالم بخش مهمی از یک سبک زندگی سالم در هر زمان است، اما به ویژه اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، حیاتی است. تغذیه سالم در دوران بارداری به رشد و رشد کودک شما کمک می کند .

شما نیازی به رژیم غذایی خاصی ندارید، اما مهم است که هر روز انواع غذاهای مختلف بخورید تا تعادل مناسبی از مواد مغذی مورد نیاز خود و کودکتان را بدست آورید.با اسپرینگ همراه باشید .

رژیم سالم غذایی در دوران بارداری
رژیم سالم غذایی در دوران بارداری

رژیم سالم غذایی در دوران بارداری :

بهترین کار این است که ویتامین ها و مواد معدنی را از غذاهایی که می خورید دریافت کنید، اما زمانی که باردار هستید باید مکمل اسید فولیک نیز مصرف کنید تا مطمئن شوید همه چیز مورد نیاز را دریافت می کنید.

احتمالاً متوجه خواهید شد که بیشتر از حد معمول گرسنه هستید، اما نیازی به «۲ وعده غذا خوردن» ندارید – حتی اگر منتظر دوقلو یا سه قلو هستید.

سعی کنید هر روز یک صبحانه سالم بخورید، زیرا این می تواند به شما کمک کند تا از میان وعده هایی که دارای چربی و قند بالا هستند اجتناب کنید.

تغذیه سالم اغلب به معنای تغییر مقدار غذاهای مختلف است که می خورید، به گونه ای که رژیم غذایی شما متنوع باشد، نه اینکه تمام غذاهای مورد علاقه خود را حذف کنید. شما می توانید از راهنمای Eatwell ( یک سبک غذایی متداول به جهت استفاده از مواد غذایی سالم تر ) برای ایجاد تعادل در رژیم غذایی خود استفاده کنید. این به شما نشان می دهد که چه مقدار از آنچه می خورید باید از هر گروه غذایی تامین شود تا به یک رژیم غذایی سالم و متعادل برسید.

لازم نیست با هر وعده غذایی به این تعادل دست یابید، اما سعی کنید تعادل را در طول یک هفته به دست آورید.

میوه و سبزیجات در زمان بارداری :

مقدار زیادی میوه و سبزیجات بخورید زیرا ویتامین ها و مواد معدنی و همچنین فیبر را فراهم می کند که به هضم غذا کمک می کند و می تواند به جلوگیری از یبوست کمک کند.

هر روز حداقل ۵ قسمت از انواع میوه ها و سبزیجات بخورید – این میوه ها می تواند شامل تازه، منجمد، کنسرو، خشک شده یا آب میوه باشد. همیشه میوه ها و سبزیجات تازه را با دقت بشویید.

غذاهای نشاسته ای (کربوهیدرات ها) در بارداری :

غذاهای نشاسته ای منبع مهمی از انرژی، برخی ویتامین ها و فیبر هستند و به شما کمک می کنند بدون کالری زیاد احساس سیری کنید. آنها شامل نان، سیب زمینی، غلات صبحانه، برنج، ماکارونی، رشته فرنگی، ذرت، ارزن، جو دوسر، سیب زمینی هندی و آرد ذرت است. اگر چیپس می خورید، سراغ چیپس های طبیعی با چربی و نمک کمتر بروید.

این غذاها باید بیش از یک سوم غذایی که می خورید را تشکیل دهند. به جای غذاهای نشاسته ای تصفیه شده (سفید)، از غلات سبوس دار یا غذاهای با فیبر بالاتر مانند ماکارونی سبوس دار، برنج قهوه ای یا به سادگی گذاشتن پوست روی سیب زمینی استفاده کنید.به ادامه رژیم سالم غذایی در دوران بارداری توجه فرمایید :

پروتئین و بارداری :

هر روز مقداری غذاهای غنی از پروتئین بخورید. منابع پروتئین عبارتند از:

لوبیا
حبوبات
ماهی
تخم مرغ
گوشت (اما از جگر پرهیز کنید)
مرغ و ماهی
آجیل

گوشت بدون چربی را انتخاب کنید، پوست مرغ را جدا کنید و سعی کنید هنگام پختن گوشت، چربی یا روغن اضافی اضافه نکنید.

اطمینان حاصل کنید که مرغ، همبرگر، سوسیس و تکه های کامل گوشت مانند گوشت بره، گوشت گاو و خوک کاملاً پخته شده اند یا کاملاً بخارپز شوند. بررسی کنید که گوشت صورتی وجود نداشته باشد و آب میوه ها صورتی یا قرمز نداشته باشند.

سعی کنید هر هفته ۲ وعده ماهی بخورید که ۱ قسمت آن باید ماهی های روغنی مانند سالمون، ساردین یا ماهی خال مخالی باشد. برخی از انواع ماهی وجود دارد که در زمان بارداری یا قصد باردار شدن باید از آنها اجتناب کنید، از جمله کوسه، اره ماهی و مارلین.رژیم سالم غذایی در دوران بارداری باید تحت نظر پزشک رعایت شود . در این مقاله فقط پیشنهاد رژیم سالم غذایی در دوران بارداری مطرح است .

, ,
اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

    دسته‌ها