دندان در آوردن نوزاد

دندان در آوردن نوزاد :

دندان درآورد نوزادان کمی با هم متفاوت است . بیشتر نوزادان اولین دندان خود را بعد از حدود چهار تا پنج ماهگی درمی آورند . ممکن است عده ای از نوزادان تا پایان سال اول خود شروع به رشد دندان کنند، و تعداد کمی وجود دارند که در هنگام تولد یک کلاهک دندان ناکافی دارند.

در واقع، زمانی که کودک هنوز در رحم مادر است، دندان ها به صورت جوانه های دندانی در لثه رشد می کنند. فقط یک مسئله زمان است که دندان ها از لثه شروع به بیرون زدن کنند. با این حال، اگر دندان درآوردن طولانی مدت طول می کشد یا اگر دندان لق، لرزان و بی قرار به نظر می رسد، پس حتما به پزشک مراجعه کنید.

دندان در آوردن نوزاد
دندان در آوردن نوزاد

نوزاد اولین مجموعه دندان های خود را که ۲۰ عدد است، تا زمانی که به سن سه سالگی می رسد کامل می کند. این دندان ها به عنوان دندان های شیری یا ناکامل شناخته می شوند و بسیار تیز هستند، بنابراین اگر به شیر دادن به کودک خود ادامه می دهید، باید مراقب باشید و به او یاد دهید که گاز نگیرد.

به دلیل سفیدی دندان هااولیه آنها را شیری می نامند. همانطور که کودک شما رشد می کند و به شش تا هفت سالگی می رسد، شروع به از دست دادن دندان می کند که به تدریج با مجموعه ای از ۳۲ دندان دائمی جایگزین می شود. در این مقاله که از اسپرینگ میخوانید مطالب مفیدی در مورد رشد دندان قید شده است :

دندان در آوردن نوزاد :

علائم دندان درآوردن چند هفته قبل از اینکه اولین دندان کودکتان را ببینید آشکار می شود. برخی از این نشانه ها می توانند عبارتند از:

  • تغییر در خلق و خو و بد اخلاقی
  • افزایش ترشح آب دهان و تمایل به قرار دادن انگشتان یا مشت در دهان برای تسکین درد گزگز. با این حال، ترشح بیش از حد آب دهان می تواند باعث ترشح بیش از حد بزاق شود که به نوبه خود می تواند باعث ایجاد بثورات در اطراف چانه کودک شود، بنابراین بزاق را پاک کنید و ژلی که پزشک تجویز کرده را روی آن ناحیه بمالید.
  • گاز گرفتن تصادفی
  • امتناع از خوردن غذا به دلیل درد و تورم لثه
  • بسیاری از والدین علائمی مانند اسهال، استفراغ یا تب را با دندان درآوردن مرتبط می دانند. کارشناسان رشد کودک مخالف هستند و معتقدند که این علائم به دلیل رشد دندان نیست و باید در این مواقع به پزشک مراجعه کرد .

دندان در آوردن نوزاد یک فرآیند مهم در چند سال اولیه زندگی است . چنانچه نیاز به مشاوره در این زمینه دارید حتما به پزشک خود مراجعه کنید .

, ,
اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

    دسته‌ها