حمام کودک

نحوه صحیح حمام کردن کودک

حمام کودک یکی از فعالیت‌هایی است که در ابتدا بسیاری از نوزادان از آن لذت نمی‌برند، زیرا اکثر آنها از درآوردن لباس و خیس شدن متنفرند، اگرچه برخی از نوزادان هستند که از حمام کردن لذت می‌برند! به عنوان والدین، شما نیز ممکن است در آغوش گرفتن نوزادی لغزنده و بی قرار کمی ناراحت شوید. در این شرایط، حمام کردن نوزاد با اسفنج یک گزینه مفید خواهد بود. در صورت نیاز، قبل از حمام کردن، به کودک خود غذا بدهید تا از گرسنگی و بدخلقی او در حین حمام کردن جلوگیری کنید.

  • مراحل حمام نوزاد با اسفنج

برای شروع، اطمینان حاصل کنید که همه چیزهایی که نیاز دارید، از جمله کاسه های آب گرم – یکی با شستشوی بچه و دیگری برای آبکشی – و یک اسفنج یا دستمال شستشوی نرم.

یک حوله بزرگ روی پای خود پهن کنید. برای خشک نگه داشتن خود یک پیش بند بپوشید، ترجیحاً پارچه ای با پشتی ضد آب که در برابر پوست کودک شما نرم تر از پلاستیک باشد. لباس نوزادتان را کم کم درآورید و او را در یک حوله بپیچید تا گرم شود.

حمام کودک :

برای جلوگیری از چکیدن آب روی کودک از یک اسفنج فشرده استفاده کنید.

ابتدا صورت کودک را پاک کنید و مراقب نواحی اطراف چشم و دهان باشید. در صورت لزوم آنها خشک کنید. این ایده خوبی است که پس از اتمام شستشو، هر قسمت از بدن کودک را خشک کنید.

حمام کودک
حمام کودک

نواحی دیگری که باید شسته شوند عبارتند از: سینه، چین های اطراف بدن و زیر بغل، پشت، پاها و در نهایت پاها.

همانطور که قبلا ذکر شد، تمام موارد مورد نیاز باید از قبل آماده نگهداری شوند. یک وان قابل حمل برای حمام کردن در مراحل اولیه ایده آل است. یک تشک لاستیکی یا تکیه گاه فوم در پایین وان می تواند به ایمنی شما کمک کند .

وان باید به خوبی روی یک سطح ضد آب و بدون هیچ گونه خیسی نگه داشته شود. اطمینان حاصل کنید که اتاق گرم است تا کودک دچارسرماخوردگی نشود. آب باید ولرم ، حدود ۹۰ درجه فارنهایت ( ۳۲ درجه سانتی گراد ) و نه خیلی گرم باشد. بهترین راه برای بررسی دمای آب این است که آرنج خود را در آب فرو کنید، زیرا آرنج بسیار حساس است یا می توانید از دماسنج استفاده کنید. می توانید مقداری صابون مایع را در آب حمام بریزید یا در حین حمام کردن کودک خود را صابون بزنید.

نکات مهم در حمام کردن کودک :

هرگز کودک خود را تنها یا بدون نظارت در وان رها نکنید. اگه نیاز به پاسخ دادن به زنگ تلفن دارید، کودک را در یک حوله بپیچید و او را همراه خود ببرید.
همیشه قبل از استفاده از آب از دمای مناسب آب اطمینان حاصل کنید.
هنگامی که شیر آب باز است، کودک خود را در وان قرار ندهید، این کار ممکن است دمای آب را تغییر دهد .
اطمینان حاصل کنید که زمان استحمام بیش از ده دقیقه نباشد، زیرا ممکن است کودک دچار سرماخوردگی شود . همچنین، حمام های طولانی مدت می تواند منجر به خشکی پوست شود.
اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

    دسته‌ها