تست شنوایی نوزاد

تست شنوایی نوزاد چیست ؟ اختلال شنوایی وضعیتی است که همه افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند هر کسی، از جمله نوزاد تازه متولد شده یا حتی یک کودک نوپا را تحت تاثیر قرار دهد. اغلب اوقات، تا زمانی که عواقب آن ظاهر نشود، به موارد ناتوانی شنوایی اهمیت داده نمی شود. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیش از ۵۰ هزار کودک در هند از اختلالات شنوایی و گفتار رنج می برند.

دلایل کاهش شنوایی :

ناشنوایی ناشی از آسیب در گوش داخلی یا عصبی که از گوش به مغز می رسد، ناشنوایی حسی عصبی نامیده می شود. اگر به موقع تشخیص داده نشود و درمان نشود، ممکن است وضعیت بدتر شود و در برخی موارد غیر قابل درمان شود. شایع ترین دلیل دیگر کاهش شنوایی یک اختلال ژنتیکی است. شرایط ارثی می تواند باعث رشد غیر طبیعی گوش داخلی شود. با اسپرینگ همراه باشید :

اهمیت غربالگری در نوزادان :

آزمایش های غربالگری شنوایی باید به محض تولد نوزاد انجام شود. این یکی از مهمترین آزمایشاتی است که روی نوزاد انجام می شود و می تواند به شناسایی علائم کم شنوایی در اکثر نوزادان و کودکان نوپا کمک کند. بیش از نیمی از موارد کم شنوایی را می توان با تشخیص و مداخله به موقع کاهش داد. تشخیص ناتوانی شنوایی پیشگیرانه می تواند به جلوگیری از تاخیر در رشد گفتار و زبان کمک کند.

تست شنوایی نوزاد
تست شنوایی نوزاد

شناسایی علایم اولیه ناشنوایی :

توجه به نحوه واکنش کودک به صدا در شش هفته تا سه ماه اول زندگی بسیار مهم است. کودک باید از چهار تا شش ماهگی شروع به پرحرفی کند و تا نه ماهگی بتواند به صداهای آشنا پاسخ دهد. کودک باید تا یک سالگی بتواند اولین کلمات خود را به زبان بیاورد.

انواع تست غربالگری :

دو نوع آزمایش غربالگری شنوایی اولیه وجود دارد ، (OAE) و پاسخ شنوایی ساقه مغز. این تست‌ها ۸۰ تا ۹۰ درصد از تمام ناتوانی‌های شنوایی را در نوزادان و کودکان نوپا تشخیص می‌دهند. بسته به شدت بیماری، سمعک و کاشت حلزون برای تقویت شنوایی و کمک به شنوایی توصیه می شود. پس از آن، کودک همچنین باید تحت آموزش گفتار و زبان برای بهبود کلی قرار گیرد.

تست شنوایی نوزاد ، شما بدون شک منتظر شنیدن اولین کلمه کوچولوی خود هستید. با این حال، اگر او نتواند آنچه شما می گویید بشنود، نمی تواند صحبت کند. تشخیص زودهنگام، ارزیابی منظم و درمان مناسب به فرزند شما کمک می کند تا زندگی عادی و شادی داشته باشد.

, ,
اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

    دسته‌ها